Roland den djärve (Kevin the Bold, i original), var en amerikansk dagspresserie skapad 1950 av Kreigh Collins som både tecknade och skrev manus till äventyrsserien (han tog dock hjälp med manus på 60-talet).
Beräknad läsningstid: 0 minuter
Innehåll på webbsidan
Mitzi McCoy
Kevin the Bold (1950-68) var en tecknad serie vars huvudfigur ursprungligen dök upp som en bifigur i serien Mitzi McCoy, en skapelse av Collins, som började som söndagsserie den 7 november 1948 lanserad av Newspaper Enterprise Association (NEA). Den serien handlade om Mitzi som var en arvtagare i den amerikanska societeten som hade ovanligt mycket dramatik i sitt liv.
Men efter mindre än två år in i serien, den 24 september 1950, berättar en av seriefigurerna en historia om Kevin, en herde som räddar en medeltida släkting till Mitzi, Moya McCoy. Berättelsen börjar år 1497, med landstigningen av moriska pirater på den irländska kusten, i jakt på slavar.
Kevin the Bold
Helt plötsligt, veckan därpå, ändrade serien ändrade titel till Kevin the Bold, och bifiguren Kevin blir huvudfigur i det som kom att bli en historisk äventyrsserie.
Kevin, en ung irländare, började som enkel herde, men en ovanligt stilig och djärv sådan.
Inom ett par år kommer han i kontakt med kung Henrik VIII av England. Han utförde till och med udda uppdrag som agent för kungen, uppdrag som involverade våghalsiga äventyr med unga damer, högfärdiga prinsessor, käcka skurkar och liknande, vanligtvis åtföljd av den unga väpnaren Brett (som debuterade 20 januari 1952) och kamraten Pedro (som debuterade 31 augusti 1958 och var med till sista söndagssidan).
Serien utspelar sig alltså i det historiska Europa, där de allra flesta av äventyren ägde rum, men var inte riktigt i nivå med Prins Valiant. Serien var dock vältecknad och spännande och höll ut i nästan två decennier fram till 1968.
Vida bErest
Kevin reste regelbundet även utanför Europa. Han reste till Nordafrika (Marocko 1951 och 1967 och Egypten 1955), och han gjorde flera resor till den ”nya världen” (Hispaniola 1962 och 1964, Roanoke Colony i Virginia 1965), och slutligen åkte Kevin 1966 från Montreal till Kalifornien. Han gjorde också korta stopp i Asien. En gång (1963) flöt han i land i Japan, och han spenderade en del tid i Istanbul på väg tillbaka västerut från Japan. Och i en av de sista episoderna hittade vi honom på Filippinerna.
Söndagsserien var skapad för tillåta viss redigering genom att det fanns med en överflödig serieruta i halvsidan, inte nödvändig för berättelsen, och som kunde tas bort vid redigering till helsida tabloid. Strippen kunde också fås som tredjedelssida.
Många av berättelserna om Kevin utspelar sig på fartyg, och Collins var själv seglare.
År 1968 genomgick serietidningen ännu en plötslig metamorfos. Kevin blir dödad i en seglingsolycka och serien ändrade på nytt titel och fokus.
Up Anchor
Den blev nu serien Up Anchor, en äventyrsserie med handlingen förlagd till samtida sjöfart. Up Anchor varade ytterligare några år och upphörde 1972.
Publicering
Samlingsvolym
Det finns en samlingsvolym på engelska utgiven 2017, med söndagsserien från 1954-57 (Kevin the Bold 2017).
Menomonee Falls Gazette
Kevin the Bold blev publicerad i Menomonee Falls Gazette #109-232 (1974-78, med undantag för #214) ursprungligen publicerad från 2 januari 1955 till 22 maj 1957 (med undantag för den 10 februari 1957).
Svensk publicering
Serietidningar
Tom Mix
Serien publicerades på svenska i serietidningen Tom Mix 1953–1954, från nr 1/53 till nr 10/54. Kevin-sekvensen täcker tre och en halv episod ur söndagsserien från slutet av 1951 – en minnesvärd sekvens där Kevin nerkämpar Baron von Blunt till döds.
Roland den djärve i Tom Mix var inte en direkt omtryckning av söndagssidorna, utan en omredigerad version till serietidningsformat. Serierutor har blivit beskurna eller borttagna, ibland omstuvade, och breddade serierutor har fått teckningarna kompletterade.
Den sista episoden slutar också plötsligt – i det närmaste mitt i episoden (6 januari 1952), i sanning en s.k. cliff-hanger.
Fantomen
Dessutom ingick serien i Fantomen 1977 med episoder i följande nummer:
- 11 Den siste vikingen
- 13 Tornérspelet
- 14 Hazardspelaren
- 17 Förrädaren
- 21 Den stora armadan
- 22 Väktaren i Rothenburg
- 26 Tyrannen
Veckopress
Serien gick även i veckotidningen Allas veckotidning på 50-talet, under namnet Falcon – Stormfågeln, omarbetad till bildberättelse.
Falcon Stormfågeln i Allas Veckotidning
Läs mer här
- Kreigh Collins
- Överflödiga serierutor
- Ett explosivt slut
- Intresserad av Falcon Stormfågeln
- Roland i Tom Mix
- Flexibla söndagsserier
- Kevin the Bold (2017)
- Urklipp med Falcon Stormfågeln
- Serierna i Allas veckotidning
- Roland i Fantomen
- Roland i Fantomen II
- Falcon i Allas 1958
- Roland i Tom Mix nr 1, 1954
Ett urval källor:
National Museum of American History
FreddyMilton.dk
Mirko Ilić Blog
Kreighs Comics
Don Markstein’s Toonopedia
The Pictorial Arts
Rasmus Fantomenindex
Seriesam
Seriewikin