Kevin the Bold (2017) är en samlingsvolym med söndagsserien med samma namn (Roland den djärve på svenska, även publicerad med titeln Falcon Stormfågeln) av Kreigh Collins. Boken är en mycket välgjord volym om en historisk tecknad serie, ursprungligen publicerad 1954-57, som är synnerligen intressant och läsvärd.

Innehåll
- I Sarrov, Tyrant of Westhonia
- II The Mountebank’s Lions
- III The Gigantic Hunn
- IV Stormza, Daughter of the Pascha of Suez
- V Castle of the Sleeping Beauty
- VI The Portrait of Lord Prince Maxim
- VII The Revolt Against Count Nargyle
- VIII The Countess of Somme
- IX At the Palace of Henry VIII
- X Captain of the Argonaut
- XI Unjust taxes
- XII The Strangler
- XIII An Assassination Attempt
- XIV Benjamin Defoe shanghaied
- Fakta

Samlingsvolymen Kevin the Bold täcker en stor del av Collins bästa period. Hösten 1954 hade Collins hittar en bekväm och självsäker stil som serietecknare, och serien flyter på smidigt i såväl manus som teckningar. Collins oförutsägbara mix av komedi och drama ger Kevin en uppfriskande och trevlig läsning som fortfarande fångar läsaren.

Samlingsvolymen sattes samman av Frank Young och blev publicerad av CreateSpace Independent Publishing Platform, ett Amazon-företag.
Kevin the Bold föregicks av söndagsserien Mitzi McCoy (det finns en samlingsvolym också med denna serie, med förord av Frank Young), som debuterade 7 november 1948, och som efter 99 söndagsavsnitt konverterade till Kevin the Bold från och med 1 oktober 1950.
Nedan följer ett index över de fjorton episoder (varav de sista tolv blev publicerade i Menomonee Falls Gazette) som ingick i samlingsvolymen Kevin the Bold (2017). Boken saknar kapitelindelning och episoderna har inga uttalade titlar, varför de kapitel och titlar jag angivit är mina egna beskrivande benämningar.
Kevin the Bold Episode Guide
I Sarrov, Tyrant of Westhonia

- 12 söndagsavsnitt från 5 september till 21 november 1954 (sid. 9-20)

Sarrov, en ättling till hunnernas kung Attila har tronarvingen i Westhonia (en del av det dåvarande ryska riket) i sin makt, och han försöker skapa oro i Europa genom sina agitatorer. Kevin befinner sig i Lutenburg, i det näraliggande riket Rheinstein, där hans vän, kungen Rupert, är orolig för uppror.

Kevin rider till Westhonia för att ta reda på bakgrunden till agitationen. Där fängslar han Sarrov, som blir dödad, och befriar den unge prinsen som är tronarvinge.


II The Mountebank’s Lions

- 4 söndagsavsnitt från 28 november till 19 december 1954 (sid. 21-24)

Som nämns i den inledande textrutan utspelar sig handlingen år 1491. Det var ett hektiskt år för Kevin då även seriens tre tidigare episoder ägde rum samma år. Det var också första gångerna ett specifikt år anges för handlingen i serien.
Efter att ha anlänt gör Kevin omedelbart intryck på stadens lag- och ordningsman och på hans vackra kvinnliga vän. Den svartsjuka schweiziska gardisten förolämpar Kevin och några ögonblick senare börjar de slåss. Och så det finns lejon!

En gycklare i staden har ett lejon i en bur, och någon stjäl hennes unge. När några barn får för sig att släppa ut lejonet passar hon på att stjäla ett människobarn, och fly in i en grotta.

Lika snabbt som striden började upphör kampen och de två kombattanterna börjar gemensamt söka lejoninnans unge.
När lejonungen hittas får Brett, Kevins unge vän, för sig att gå in i grottan och byta lejonungen mot babyn.

Kevin och Karl som bara några ögonblick tidigare börjat slåss, var nu helt i linje med varandra.

Det snabba berättandet i det korta kapitlet fortsätter, efter att Brett lyckats med byte av lejonunge mot baby, och historien övergår till Kevins nästa äventyr.
III The Gigantic Hunn

IV Stormza, Daughter of the Pascha of Suez

- 13 söndagsavsnitt från 27 februari till 22 maj 1955 (sid. 34-46). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #116-129 (1974)
Kevin får i uppdrag att eskortera Stormza till Suez, där ett haremliv väntar henne. Men för att hon ska gå med på att lämna Frankrike måste de själva gå med på att hon får ta med sig allt hon vant sig vid, levande ett liv i lyx i Europa. Det gör att de inte kan resa till lands utan behöver ett skepp, och tvingas genomrida en storm.
Av medresenären Selim får Kevin veta att paschan praktiskt taget är en fattighjon, och anklagas för att ha förskingrat en förmögenhet. Skatten han ansvarade för var på väg att erövras av pirater men sjönk i havet i hajrika vatten. Selim, som var med ombord, vet var skatten sjönk, och de seglar för att bärga den.
Vad de inte vet är att överlöparen Rog med besättning också är på väg att göra detsamma. De bygger också en barriär för att hålla hajarna borta. Kevin är dock den som först når och bärgar skatten, och när piraterna försöker genskjuta honom krockar de med barriären och förliser.

V Castle of the Sleeping Beauty

- 6 söndagsavsnitt från 29 maj till 3 juli 1955 (sid. 47-52). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #130-135 (1974)

Den lilla flickan Paula går vilse och blir kidnappad, och föräldrarna blir utpressade. Kevin som råkar rida förbi blir först misstänkt för att vara kidnapparen, men är sedan den som hjälper till att finna flickan.
Flickans hund leder Kevin till ett ensligt slott, och når slottet genom en lönngång under vattengraven. När sedan slottsmurarna rämnar klara sig Kevin och Paula, medan kidnapparen har mindre lycka.

VI The Portrait of Lord Prince Maxim

- 7 söndagsavsnitt från 10 juli till 21 augusti 1955 (sid. 53-59). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #136-142 (1974)
Grevinnan av Vurburg kräver att få se en bild av sin tilltänkta make innan hon går med på att gifta sig med honom. Prins Maxim låter därför måla ett porträtt av sig, som skickas till Vurburg.
Samtidigt har de tacksamma föräldrarna till Paula låtit porträttera Kevin, för att för alltid minnas honom. Självfallet råkar prinsens porträtt ut för en malör och Kevins porträtt blir förväxlat med prinsens.
Grevinnan tror då först att Kevin är hennes blivande gemål, och när prinsen anlöper vill han utmana Kevin på duell. Den bryter dock grevinnan genast upp, för hon vill inte förlora sin make.

VII The Revolt Against Count Nargyle

- 10 söndagsavsnitt från 28 augusti till 30 oktober 1955 (sid. 60-69). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #143-152 (1974)

Kevin befinner sig i Nargyle och protesterar mot tyrannens orättvisa skattepålagor, varför grevens soldater förföljer honom. Han räddar sig upp i ett klocktorn, och kastar sig därefter i floden.
Tiggare på flykt plockar upp honom ur floden, och Kevin lierar sig med dem. Han klär ut sig till narr, återvänder till Nargyle och får träda in i slottet. Där lyckas han med vapenhot kidnappa greven och föra honom till tiggarna i skogen, där han får skriva under ett traktat som berättigar tiggarna en fristad.

VIII The Countess of Somme
- 12 söndagsavsnitt från 6 november 1955 till 22 januari 1956 (sid. 70-81). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #153-164 (1974-75)

Hos tiggarna i skogen återfinner Kevin sin unge vän Brett, som slagit sig samman med Sari, en ung flicka, och hennes gamle beskyddare, Joseph. Gamle Joseph hinner dock avlida innan han hinner avslöja vem flickan är.
Sari har som barn adopterats av ett resande teatersällskap, som hon återfinner i Bryssel. Där råkar Brett ut för en skum typ, Vasco, som söker en flicka med speciellt födelsemärke på handleden. I staden befinner sig också Sir Fleming, som en gång som barn var förlovad med grevinnan av Somme, i Normandie.
Vasco vet att flickan med födelsemärket är arvinge till grevskapet Somme, och vill tvinga henne att gifta sig med honom. Han hittar också Sari och ser att hon har födelsemärket. Hon flyr rakt i armarna på Sir Fleming, och blir förälskad i honom.
Vasco försöker kidnappa Sari, men Kevin räddar henne, och räddar även kungen när Vasco försöker mörda honom. Så till slut får Sari sin Sir Fleming.

IX At the Palace of Henry VIII

- 12 söndagsavsnitt från 29 januari till 15 April 1956 (sid. 82-93). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #165-176 (1975)

När Kevin anländer till London från Frankrike har Henrik VIII regerat i sex år. Kevin har fått brev från en gammal vän, porträttmålaren Stephen, som ska gifta sig Marion Drake. Marion har fått drottningens tillåtelse att gifta sig med Stephen, men vad de inte vet är att kungen samtidigt har gett Sir Guy Thornberry samma tillåtelse.
Sir Guy far med osanna påståenden om att Stephen målat nidporträtt av kungen, varför kungen ger Sir Guy order att hämta målaren till slottet. Sir Guy skickar då en vaktstyrka och ger dem order att döda Stephen för ”våldsamt motstånd”. Marion hinner dock varna Stephen och när vaktstyrkan anländer är endast Kevin där.
Kevin blir fängslad i Towern och förväntas avslöja Stephens gömställe, men innan han blir torterad kräver kungen att han blir förd inför honom. Kungen ger honom chansen att vinna sin frihet genom att duellera mot kungens bäste fäktare, och Kevin vinner.
Kevin berättar att Sir Guy ljugit om Stephen, och kungen tubbar honom att duellera Kevin som kallat honom lögnare, men Sir Guy fegar ur. Kungen ger därefter Marion tillåtelse att äkta Stephen.

X Captain of the Argonaut

- 12 söndagsavsnitt från 22 April till 8 juli 1956 (sid. 94-105). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #177-188 (1975)
Henrik VIII anlitar Kevin och beordrar honom att bli skeppare över fartyget Argonaut, och segla ut för att studera fiendefartyg. Argonaut har en mycket tuff besättning, men Kevin får auktoritet som befäl efter en envig med skeppets värste slagskämpe.
Med ombord är Stephen som har i uppdrag att avbilda konstruktionerna på de fiendeskepp de möter.
Efter fullgjort uppdrag försöker Sir Guy få Louise Essex, dotter till skeppsredaren, att stjäla ritningarna som de har med sig tillbaka. Louise har varit förälskad i Sir Guy, men börjat inse att han är ett ruttet äpple, så hon vägrar.
Stephens vän Jacob Merrald hör hur Sir Guy lägger hand på Louise och går till attack. Kevin och Stephen rusar till Jacobs försvar, och medan Kevin fäktar Sir Guy räddar Stephen Louise. När Sir Guy flyr faller han han och omkommer i vågorna.


XI Unjust taxes

- 11 söndagsavsnitt från 15 juli till 23 september 1956 (sid. 106-116). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #189-199 (1975)

Kungens skattmästare i Cornwall, Ian Gavel, vill driva in så höga skatter att befolkningen protesterar, liksom hans skatteindrivare. När Kevin rider i området, nära Devonport, får han höra lokalbefolkningen klaga på skattebördan.
John Fenn tar saken i egna händer och fängslar skatteindrivarna i en gruva, och när Kevin kommer ridande blir han också överfallen och satt i gruvan. Kevin förstår dock lokalbefolkningens sak.
När Gavel kommer för att befria sina skatteindrivare, tar Fenn honom gisslan men Kevin får honom att lägga ner vapnet. Gavel kräver att även Kevin lägger ner sitt vapen, och arresterar sedan båda. John Fenn lyckas fly i dimman, medan Kevin transporteras som dödsdömd fånge till London.
Fängelsedirektören på Towern genomskådar dock den dödsdom Gavel skickat, varför Kevin inte riskerar dödsstraff. Det vet dock inte Fenn som tagit sig till Towern för att befria Kevin. Henrik XIII får rapport om situationen, och beordrar Kevin och Fenn till slottet, och efter Kevins redogörelse avsätter han Gavel och sätter in Fenn i rollen som kungens skattmästare,

XII The Strangler

- 11 söndagsavsnitt från 30 september till 9 december 1956 (sid. 117-127). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #200-210 (1975)

Kevin får i uppdrag att resa till ön Sark, nära Frankrike, för att leta bevis på att herren över ön, Eugene Walters, förråder kungen. Sir Kevin rapporterar till kungen att han inte funnit några bevis på att Walters intrigerar med den franske kungen, men får då i uppdrag att söka upp Walters, ge honom i signetring med kungens vapen, och beordra honom att söka upp kungen.
Kungen har dock en tjänare, Hardwick, som inte går kungens ärenden, utan får en juvelerare att kopiera ringen och han vänder sig till busen Strangler för att få honom att förgöra Walters. Och för att känna igen honom får Strangler veta att han bär en signetring med kungens vapen, och har en lapp för ena ögat.
Kevin, som råkar ha ett blått öga, blir ombedd av kungen att sätta en lapp över blåögat, varför han blir misstagen för Walters när han råkar stega in Strangers högkvarter, puben Elephant and Castle. I striden uppstår en brand, huset rasar och Kevin faller genom en fallucka i golvet, ner i Themsen, och undkommer

XIII An Assassination Attempt

- 13 söndagsavsnitt från 16 december 1956 till 10 mars 1957 (sid. 128-140). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #211-223 (1975-76)
En serieruta från 27 januari 1957. ©NEA

Sir Morgan Creech Leder en komplott i mellersta England att störta kungen.
När så Kevin inspekterar en av kungens skyttearenor i Dumbarton, får han veta att han behöver tillåtelse av Yewood för att skjuta på arenan. Detta trots att alla män är beordrade av kungen att öva pilbågsskytte varje vecka. Det kommer till en dispyt med Yewood.
Kevin får också veta av den lokala bagaren att kungen kommer på hemlig invit nästa dag, vilken gör att Kevin blir på sin vakt. Under skyttetävlingen nästa dag upptäcker Kevin att Yewood har en pil i sitt koger som inte bär hans eget märke. Än mer misstänkt finner han att Yewood positionerar sig på en plats som inte är gynnsam för honom som högerhänt.
Det gör att när Yewood försöker skjuta kungen är Kevin steget före, räddar kungen och avväpnar lönnmördaren. Kungen låter hänga Yewood och Sir Morgan Creech som låg bakom försöket.

XIV Benjamin Defoe shanghaied

- 13 söndagsavsnitt från 17 mars till 9 juni 1957 (sid. 141-153). Även publicerad i Menomonee Falls Gazette #224-232 (1976-78) till den 12 maj 1957
Kvällen före sitt eget bröllop blir Benjamin Defoe sjanghajad och tvingad att arbeta ombord på ett handelsfartyg. Den övergivna brudens far tror att Benjamin övergivit Clarissa, men försöker få henne att tro att det är han som skickar iväg honom eftersom han inte är god nog åt sin dotter.
Benjamin är dock ingen duvunge utan försöker fly mer än en gång. När han väl lyckas kastar han samtidigt en fackla ner i krutförrådet varpå skeppet strax exploderar och går upp i rök.
Clarissa och Kevin ser explosionen och att ett par personer räddat sig i vattnet, varför Kevin simmar ut och räddar dem. Benjamin och Clarissa blir så återförenande och har bara ögon för varandra.

Fakta
- Titel: Kevin the Bold
- Söndagsserier från 5 september 1954 till 2 juni 1957
- ©NEA
- Förlag: Tref Books
- Utgiven: mars 2017
- Format: 20,5×25 cm
- Omfång: 160 sidor inkl omslag, varav 145 söndagsavsnitt
- Tryck: svartvit inlaga
- ISBN 978-1544823621
Läs mer här
Ett urval källor:
Kreighs Comics