We Can Do It! (1943) var är en amerikansk affisch från andra världskriget målad av J. Howard Miller för Westinghouse Electric & Manufacturing Company som en inspirerande bild för att öka kvinnlig arbetarmoral.


Under andra världskriget användes bilden för internt bruk inom Westinghouse under två arbetsveckor i februari 1943. Affischen hade som syfte att kontrollera arbetare och motverka missnöje på arbetsplatsen, stärka moralen hos anställda arbetare, och även motverka fackföreningarnas inflytande.
Fabrikerna, där affischen blev använd, hade mest kvinnor anställda och tillverkade hjälmfoder av impregnerad plast. Den uppmanade arbetarna att arbeta hårdare, och var alltså inte avsedd att rekrytera ny kvinnlig arbetskraft.
Efter att ha suttit uppe i två veckor på några Westinghouse-fabriker försvann bilden i nästan fyra decennier. Affischen blev återupptäckt sedan i början av 80-talet, då affischen ingick i en tidskriftsartikel i Washington Post Magazine (1982) om affischer i National Archives, “Poster Art for Patriotism’s Sake” (affischkonst i patriotismens tjänst).
Rosie the Riveter
Affischen saknar copyright, och har blivit reproducerad brett i många former, ofta kallad We Can Do It!


Den har också felaktigt blivit kallad Rosie the Riveter efter den ikoniska illustrationen av en stark kvinnlig arbetare i krigsindustrin målad av Norman Rockwell, som förekom på omslaget till Saturday Evening Post, 29 maj 1943.
“We Can Do It!” har framförallt blivit använd för att främja feminism och andra politiska frågor allt sedan 80-talet. Den har också kommit till användning i kampanjmaterial för flera amerikanska kvinnliga politiker och även i kampanjen för Julia Gillard, den första kvinnan som blev premiärminister i Australien (2010).




Bilden prydde omslaget till tidningen Smithsonian (mars 1994), med titeln Rosie the Riveter, i ett nummer som hade en artikel om affischer under andra världskriget. ©Smithsonian
We Can Do It-affischen hade dock inget att göra med sången “Rosie the Riveter” (1942), och inte heller med målningen av Norman Rockwell.


“We Can Do It” har också förekommit på ett amerikanskt frimärke 1999. ©USPS
J. Howard Miller


J. Howard Miller (c:a 1915-18 – c:a 1990-2004) var en amerikansk illustratör. Han målade affischer under andra världskriget till stöd för krigsinsatsen, bland dem den berömda We Can Do It!-affischen.
Bortsett från den ikoniska affischen är Miller i stort sett okänd. Han har inte blivit mycket omskriven, och även åren för hans födelse och död är osäkra.
Miller studerade vid Art Institute of Pittsburgh och tog examen 1939. Han bodde i Pittsburgh under kriget. Hans arbete blev uppmärksammat av Westinghouse Company (senare Westinghouse War Production Co-ordinating Committee). Miller blev anlitad 1942 för att skapa en serie affischer relaterat till företagets krigsproduktion, för att ses av företagets anställda.
Avsikten med affischprojektet var att höja arbetarmoralen, att minska frånvaron, att rikta arbetarnas frågor till ledningen och att minska arbetsoro och risken för en strejk.
Var och en av de mer än 42 affischerna av Miller satt uppe i fabrikerna i två veckor och blev därefter ersatt av nästa affisch i serien. De flesta affischer visade män, och de betonade traditionella könsroller för män och kvinnor.


En av affischerna föreställde en leende manlig chef med orden “Har du frågor om ditt arbete? … Fråga din chef.”




Poster av SoirArt.
LÄS MER HÄR
- Norman Rockwell
- Rosie the Riveter
- Norman Rockwell och djuren
- Norman Rockwell använde modeller
- Bowen kopierade Norman Rockwell
- Reklammannen Norman Rockwell
Ett urval källor:
The Conversation
United Automobile Workers
Wikipedia (se)
Wikipedia (en)