Den första kvinnliga seriehjälten

Sandra of the Secret Service var den inledande serien i den tidiga serietidningen New Fun som utkom 1935. Sandra var inte den vanliga kvinnliga seriefiguren; hon var inte någon flickvän, syster, eller femme fatale, och hon behövde inte räddas av någon seriehjälte. Istället var det hon som var hjältinnan i serien. Därmed var Sandra sannolikt den första kvinnliga seriehjälten i serietidningar, tidigare än till exempel Sheena, Queen of the Jungle som också var mycket tidig.

Beräknad läsningstid: 12 minuter

En sida med Sandra of 5he Secret Service ur More Fun Comics #34 (1938). ©National Allied
En sida med Sandra of the Secret Service av Will Ely, ur More Fun Comics #34 (1938). ©National Allied

    Serien startade i New Fun #1 (januari 1935), en serietidning med bara originalserier från National Allied Publications grundat av Malcolm Wheeler-Nicholson.

    Omslag till New Fun #2 (1935) och en sida ur inlagan med Sandra of the Secret Service, en originalserie av Charles Flanders. ©National Allied
    Omslag till New Fun #2 (1935) och en sida ur inlagan med Sandra of the Secret Service, en originalserie tecknad av Charles Flanders. ©National Allied

    Serien förekom 1935-38 i tidningen, som i #7 (januari 1936) bytte titel till More Fun, och från och med #9 (mars-april 1936) hette More Fun Comics. Serietidningen fortsatte därefter att publiceras till #127 (december 1947).

    I de första numren av serietidningen hade serierna en sida vardera och äventyrsberättelser fortsatte över flera nummer. Det första äventyret med Sandra skulle därför ta 13 månader att berätta.

    År 1936 fick Sandra of the Secret Service, som var den inledande serien i tidningen, fler sidor och från och med More Fun Comics #13 innehöll varje nummer tre sidor med Sandra.

    De tre sidorna med Sandra of the Secret Service ur More Fun Comics #13 (1937). ©National Allied
    De tre sidorna med Sandra of the Secret Service ur More Fun Comics #13 (1937). ©National Allied

    Tillbaka till toppen av sidan


    Handling

    Sandra of the Secret Service var en agent för den amerikanska hemlighetstjänsten. Denna Secret Service är inte detsamma som verklighetens hemlighetstjänst, utan en fiktiv sådan, men den hade, som förväntat, sitt huvudkontor i Washington, D.C.

    Innan Sandra McLane (efternamnet framkom först i More Fun Comics #26, där hon också blev kallad No. 37) blev involverad i internationella intriger var hon en välbärgad ensamstående kvinna som bodde ganska lycklig i storstaden, (kanske New York). I det inledande serieavsnittet har hon shoppat och kliver in i en limousin med chaufför. Hon har också en butler.

    Sandra är påhittig och modig, och hon älskar äventyr och spänning. Hon tvekar inte att ta chansen att resa utomlands på uppdrag.

    Sandra var redo att på impuls kasta sig ut i nya äventyr, som ett par serierutor ur New Fun #2 (1935) visar. ©National Allied
    Sandra var redo att på impuls kasta sig ut i nya äventyr, som ett par serierutor ur New Fun #2 (1935) visar. ©National Allied

    Vi får förmoda att hon var singel eftersom hon aldrig behövde berätta för någon därhemma när hon kastade sig iväg på olika uppdrag.

    På sina äventyr fick Sandra möta spioner runt om i världen. Hon var bra på förklädnader och framgångsrik i strid, såväl beväpnad som obeväpnad. Sandra var driftig, säker och skicklig. Hon var kapabel att framföra båtar, använda radiotelegrafi med morsekod och till och med flyga flygplan.

    Från början av serien är Sandra mörkhårig, men i More Fun Comics #13 bleker hon håret blont.

    Några serierutor med Sandra of the Secret Service ur More Fun Comics #13 (1937). ©National Allied
    Några serierutor med Sandra of the Secret Service ur More Fun Comics #13 (1937). ©National Allied

    Hon blir sedermera blondin, men det är först när Will Ely tar över som tecknare i #21 som Sandra permanent förblir blond.

    Tillbaka till toppen av sidan


    Bakgrund

    År 1935 märkte Malcolm Wheeler-Nicholson, en äventyrsförfattare för kiosklitteratur (s.k. Pulp Magazines), att flera förlag lanserat serietidningar i storformat som återpublicerade dagspresserier. Han tog utvecklingen av serietidningar ett steg längre och startade den första serietidningen som bara innehöll nya originalserier.

    Omslag till första numret med New Fun (1935). ©National Allied
    Omslag till första numret med New Fun (1935). ©National Allied

    Förlaget han startade, National Allied Publications (senare National Periodical Publications), kom så småningom att bli DC Comics.

    Tillbaka till toppen av sidan


    Sandra of the Secret Service

    The Gavonian Affair
    Sidan med Sandra of the Secret Service ur More Fun #7 (1936). ©National Allied
    Sidan med Sandra of the Secret Service ur More Fun #7 (1936). ©National Allied

    Sandra var på väg hem när det plötsligt dyker upp en jagad man, vilket förändrar hennes liv. Snart är hon på väg att korsa ett hav, bli bortförd av fiender, och hon bidrar till att stoppa ett krig.

    • Serietecknare: Charles Flanders, Monroe Eisenberg och W. C. Brigham
    • Äventyret var en del av innehållet i New Fun #1-6 med fortsättning i More Fun Comics #7-13 (från februari 1935 till september 1936)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    The Resbian Affair

    Prinsessan av Gavonia ber Sandra hjälpa till att rädda en fånge som hålls fängslad av närliggande Resbia.

    Avslutningen av The Resbian Affair ur More Fun Comics #18 (1937). ©National Allied
    Avslutningen av The Resbian Affair ur More Fun Comics #18 (1937). ©National Allied
    • Serietecknare: W. C. Brigham
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #14-18 (från oktober 1936 till februari 1937)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    Resbian Revenge

    Sandra seglar tillbaka till USA från Gavonia, och upptäcks av två mån från Resbia som är ute efter hämnd. När de attackerar henne kommer amerikanen Michael till hennes hjälp. De blir dock övermannade och kastade överbord.

    En sida från The Resbian Revenge ur More Fun Comics #19 (1937). ©National Allied
    Sista sidan från The Resbian Revenge ur More Fun Comics #19 (1937). ©National Allied
    • Serietecknare: W. C. Brigham
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #19 (mars 1937)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    The Brain

    Fartyget torpederas och Sandra och Michael klara sig undan smällen eftersom att de redan befinner sig i det kalla vattnet, ur vilket de blir räddade av ubåten som sänkte fartyget. Den kommenderas av kapten Snegg, som arbetar för The Brain, en vapenhandlare som tjänar pengar på krig.

    Ett avsnitt av episoden The Brain ur More Fun Comics #23 (1937). ©National Allied
    Ett avsnitt av episoden The Brain ur More Fun Comics #23 (1937). ©National Allied
    • Serietecknare: W. C. Brigham, Will Ely under pseudonymen Will Georgi. Brigham låg bakom de två första episoderna i denna berättelse och blev sedan ersatt av Will Ely.
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #19-25 (från maj till oktober 1937)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    The Gas Murders

    Väl hemma blir Sandra välkomnad av chef på Secret Service. Hon får då i uppdrag att avslöja en man som mördar människor med giftgas.

    Inledningen av episoden The Gas Murders ur More Fun Comics #26 (1937). ©National Allied
    Inledningen av episoden The Gas Murders ur More Fun Comics #26 (1937). ©National Allied
    • Serietecknare: Will Ely
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #26-27 (från november-december 1937)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    Sandra’s Vacation

    Sandras chef tycker att hon behöver semester så hon åker båt till Florida. På väg att gå ombord möter hon journalisten Michael igen, och får veta att han skriver om en rik ung nygift societetsdam. Tillsammans blir de inblandade i ett fall med stulna smycken.

    Slutet av episoden Sandra’s Vacation ur More Fun Comics #31 (1938). ©National Allied
    Slutet av episoden Sandra’s Vacation ur More Fun Comics #31 (1938). ©National Allied
    • Serietecknare: Will Ely
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #28-31 (från januari till maj 1938)

    Tillbaka till innehållsförteckningen


    Mobster’s Kidnapping

    Sandra ser fram emot en lugn semester i Florida, men så blir det inte när hon får se en gangster kidnappas, något hon bara måste undersöka. Hon hamnar då mitt i ett gangsterkrig, men historien upphör plötsligt efter #35. Den sjätte och sista historien har med andra ord inget slut, trots att den i sista rutan säger ”fortsättning följer”.

    Inledningen av episoden Mobster's Kidnapping ur More Fun Comics #32 (1938). ©National Allied
    Inledningen av episoden Mobster’s Kidnapping ur More Fun Comics #32 (1938). ©National Allied
    • Serietecknare: Will Ely
    • Äventyret var en del av innehållet i More Fun Comics #32-35 (från juni till september 1938)

    Tillbaka till innehållsförteckningen

    Tillbaka till toppen av sidan


    Serieskapare

    Fotografi av Malcolm Wheeler-Nicholson

    Fotografi av Malcolm Wheeler-Nicholson

    Manusförfattare till Sandra of the Secret Service i de första numren var Malcolm Wheeler-Nicholson.

    Serietecknare i de tre första numren av New Fun var Charles Flanders (han skrev också manus i #2). Teckningsstilen är grov och osofistikerad, av förklarliga skäl eftersom det var i ett tidigt skede av äventyrsseriernas utveckling. Flanders hade ännu inte anpassat stilen efter den Alex Raymond utvecklade till sitt adelsmärke.

    Flanders blev avlöst av Monroe Eisenberg som tecknade serien i New Fun #4 och #5, och därefter av W. C. Brigham i #6 (som signerade C Brigham).

    Vin Sullivan kan möjligen ha varit serietecknaren i More Fun Comics #9, men annars fortsatte Brigham som tecknare till och med #20, inledningen av episoden The Brain. Han skrev också manus i #14, inledningen till episoden The Resbian Affair.

    Från och med #21 tog Will Ely över som serieskapare (manus och teckningar), i #21-23 under pseudonymen Will Georgi. Han fortsatte sedan teckna serien under eget namn till och med More Fun Comics #35, som var sista numret där serien var med.

    Tillbaka till toppen av sidan


    W. C. Brigham
    Fotografi av W. C. Brigham

    Fotografi av W. C. Brigham

    Walter Cole Brigham (1870-1941) var en amerikansk konstnär och serietecknare, idag mest känd för sina innovativa glasmålningar med transparenta skal, småsten och strandglas (“marin mosaik”) och för sina illustrationer i s.k. pulp magazines.

    År 1926 började han illustrera tidskrifter, inklusive Ginger, Pep and Hot Stuff, och 1928 började hans arbete att visas i pulp magazines, bland annat omslag till Clues Detective Stories, The Dragnet, Rangeland Love, Popular Engineering Stories och The Underworld.

    Från 1935 till 1939 levererade han tecknade serier till serietidningar producerade av bland andra Centaur Comics, Harry “A” Chesler, DC Comics och Dell Publishing.

    Tillbaka till toppen av sidan


    Will Ely
    Fotografi av Will Ely

    Fotografi av Will Ely

    Will Ely (John William “Bill” Ely Jr. 1913-93) var en amerikansk serieskapare som arbetade för National Periodical Publications som sedermera blev DC Comics.

    År 1936 började han illustrera för pulp magazines. Hans arbeten förekom i tidningar som Mystery Adventures, Saucy Movie Tales, Saucy Romantic Adventures, Spicy Adventure Stories, Super Sports, Thrilling Adventure och Thrilling Western.

    Samma år började han också en lång och imponerande karriär som tecknare av serier i serietidningar. Under de närmaste trettio åren tecknade Ely för serietidningar producerade av de flesta av de stora förlagen, förutom DC även Marvel Comics, Dell, Centaur, Fiction House, Ziff-Davis, Hillman och Charlton Comics.

    Tillbaka till toppen av sidan


    Blogg

    Ett urval källor:
    Mike’s Amazing World
    My Comic Shop
    W. C. Brigham (Pulp Artists)
    Will Ely (Pulp Artists)
    Grand Comics Database
    Comic Vine
    Spy Guys and Gals
    Mike Grost
    DC Database
    New Fun (Comic Book Plus)
    More Fun Comics (Comic Book Plus)
    Wikipedia

    Lämna en kommentar

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.