Menomonee Falls Gazette

På 70-talet prenumererade jag under ett antal år på tidningen The Menomonee Falls Gazette (med undertitel The international newspaper for comic art fans). Det var en tabloid som blev publicerad en gång i veckan och tidningen innehöll amerikanska och brittiska dagspresserier.

Beräknad läsningstid: 5 minuter

Ett urval källor

The Menomonee Falls Gazette utkom med 232 nummer 1971-78. ©Street Enterprises
The Menomonee Falls Gazette utkom med 232 nummer 1971-78. ©Street Enterprises

Street Enterprises

Det utgivande förlaget var Street Enterprises, bestående av utgivaren Jerry Sinkovec och redaktören Mike Tiefenbacher. De båda bedrev sin verksamhet från enkla förhållanden i Menomonee Falls, Wisconsin. Under förlagets unga år publicerade de ett urval av 32-sidiga särtryck med återutgivning av vardera en serie, som The Cisco Kid, Jungle Jim, Krazy Kat, Prince Valiant (Prins Valiant), Rip Kirby och Flash Gordon (Blixt Gordon).

Omslag till The Cisco Kid, Jungle Jim, Krazy Kat, Prince Valiant. ©Street Enterprises
Omslag till The Cisco Kid, Jungle Jim, Krazy Kat, Prince Valiant. ©Street Enterprises
Omslag till Street Comix #1 och #2, med Rip Kirby och Flash Gordon. ©Street Enterprises
Omslag till Street Comix #1 och #2, med Rip Kirby och Flash Gordon. ©Street Enterprises

Tillbaka till toppen av sidan


Menomonee Falls Gazette

Serierna i MFG var dels äventyrsserier, dels serier i tvålopera-genren. I början av 70-talet hade den här typen av serier börjat försvinna ur amerikanska dagstidningar, varför Sinkovec och Tiefenbacher startade The Gazette för att hålla genren vid liv. I tidningen fanns det också en och annan humorserie, men annars var humorserier samlade i systerpublikationen The Menomonee Falls Guardian.

Vanligen hade varje serie en sida i tidningen, med en veckas utgivning (6 dagsstrippar eller en söndagsstripp). Även om tidningen var tillgänglig i vissa tidningskiosker på den lokala marknaden så kom huvuddelen av försäljningen från prenumerationer.

Det första numret av MFG utkom den 13 december 1971. Hösten 1972 hade tidningen 780 prenumeranter i 47 amerikanska stater, 10 länder, Midway Island och Puerto Rico. I augusti 1976 var upplagan på The Gazette uppe på 1600 exemplar.

MFG utkom en gång i veckan till och med #220 (1 mars 1976), men kom därefter ut månadsvis till och med september det året, och sedan allt mer sporadiskt. Det sista numret utkom den 3 mars 1978. Totalt blev det 232 nummer, men det sista numret var felaktigt märkt på framsidan som nummer 234.

Tillbaka till toppen av sidan


Cartoonist Showcase

En föregångare till The Gazette var Cartoonist Showcase (1968–71) från Edwin Aprill, som publicerade återtryck av Tarzan, Secret Agent Corrigan, Modesty Blaise och James Bond.

Det utkom totalt tolv nummer av Cartoonist Showcase.
Det utkom totalt tolv nummer av Cartoonist Showcase.

I november 1973 tog Street Enterprises över publiceringen av det långvariga seriefantasinet The Comic Reader. TCR startade ursprungligen 1961 under titeln On the Drawing Board av Jerry Bails (kallad “Father of Comics Fandom“). När The Gazette upphörde flyttade Street Enterprises flera av serierna som förekommit i MFG till The Comic Reader.

Omslag till Comic Reader #164-165 och #172-173 (1979). ©Street Enterprises
Omslag till Comic Reader #164-165 och #172-173 (1979). ©Street Enterprises

Tillbaka till toppen av sidan


Serierna i MFG

Serier som blev tryckta i The Menomonee Falls Gazette inkluderar:

Tillbaka till toppen av sidan


Fler serietidningar och andra seriepublikationer

Ett urval källor:
Newspaper Comic Strips Blog
Wikipedia

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.