1958 — Rekordidrott och Rock’n’roll

Texten ”1958 — Rekordidrott och Rock’n’roll”, har tidigare varit publicerad i Fantomen – Den inbundna årgången 1958, del 1 av 4 (2009).

1958 har sagts vara Sveriges allra främsta idrottsår. Ett par viktiga evenemang ägde rum i landet, i första hand VM i fotboll, och vi klarade oss bra.

Ett urval källor

Svenska VM-laget, ur Tidningen Rekord nr 51-52, 1958. ©Ahlqvist
Svenska VM-laget, ur Tidningen Rekord nr 51-52, 1958. ©Ahlqvist

Vårt landslag, med en funktionell blandning av proffs och hemmaspelare, besegrade Sovjet för första gången, slog de regerande världsmästarna Västtyskland på pinfärska Nya Ullevi Stadion och ledde i finalen mot Brasilien — ett tag. 

Tillbaka till toppen av sidan


EM i friidrott

EM i friidrott 1958 gick på Stockholms Stadion och Sverige blev femte bästa nation. Svensk idrott i övrigt hade också stora framgångar. Inte underligt då att detta album från Åhlén & Åkerlund på omslaget även hade rubriken ”VM-året 1958.” ©Åhlén&Åkerlund

EM i friidrott 1958 gick på Stockholms Stadion och Sverige blev femte bästa nation. Svensk idrott i övrigt hade också stora framgångar. Inte underligt då att detta album från Åhlén & Åkerlund på omslaget även hade rubriken ”VM-året 1958.” ©Åhlén&Åkerlund

Sverige var också värd för EM i friidrott där höjdhopp blev en svensk paradgren med Richard Dahls guld och Stickan Petterssons brons. 

Ute i stora världen blev vi världsmästare handboll för andra gången. Vid VM på skidor tog Sixten Jernberg hem femmilen och laget stafetten. Vilde Bill Nilsson blev världsmästare i motocross och Kate Jobson europamästarinna på 100 meter fritt. 

En dubbelseger i Wimbledon genom Sven Davidsson och Ulf Schmidt — och Dan Waern knep världsrekordet på 1000 meter (som han innehar än idag!) Vi tog brons i ishockey-VM. 

Filmaffisch med filmen ’Slag för slag’ (1958). ©Globefilm

Filmaffisch med filmen ’Slag för slag’ (1958). ©Globefilm

Nyligen bortgångne Ingemar Johansson blev främste utmanare till VM-titeln i tungvikt genom att besegra gästande Eddie Machen. Detta förevigades i filmen ”Slag för slag”. 

Tillbaka till toppen av sidan


Vi tittade på TV

Mycket av det som uppräknats ovan kunde ses på TV, åtminstone i södra halvan av det svenska riket och det blev nya försäljningsrekord av apparater. Stora delar av Norrland fick vänta något år till. 

Förutom idrott bjöd TV-året på Perry Mason, Robin Hood, Den gamla biografen, andra säsongen av Kvitt eller dubbelt där ett av ämnena var VM -fotboll — tävlade gjorde Nils Wiksell. Disneyland i TV började med sin blandning av spelfilm, dokumentärt och tecknat. 

Walt Disney presents from Fantasyland, Adventureland, Frontierland, Tomorrowland… ©Disney
Walt Disney presents from Fantasyland, Adventureland, Frontierland, Tomorrowland… ©Disney

Till julen ’58 kom i USA avsnittet From All of Us. Det nådde oss två år senare och blev den tradition som finns kvar än idag efter nära 50 år. Aktuellt startade i september och på vårkanten hade vi sett Alice Babs bli fyra i Schlager-EM/Melodifestivalen med Lilla stjärna. Alice Babs fick också en hit med en halvsvensk variant av låten Sugartime

… medan Alice Babs svengelska ”Sugartime” klättrade högst upp på topplistan. ©Metronome

... medan Alice Babs svengelska ”Sugartime” klättrade högst upp på topplistan. ©Metronome

Tillbaka till toppen av sidan


Tommy vs Elvis

1958 blev rockens första stora år i Sverige, men genomslaget kom tillfälligt av sig då en våg av mjukare italienska sånger framförda av italienska artister med sammetsröst och dito ögon sköljde upp från Medelhavet.

Annars började året med en duell mellan Tommy och Elvis. Tommy Steele genomförde en snabbturné i Sverige och det gjorde väl att han vann omröstningen i Bild-Journalen. The Only Man on the Island var en hit för honom, men snart var han bara tvåa på hemmaön när Cliff Richard slog igenom med Move It.

I Sverige var det ändå Elvis Presley som blev kungen. Filmerna Jailhouse Rock och King Creole och låtar som Crayfish, Don’t, One Night, I Got Stung och andra hits fyllde luften både inom och utomhus. Det kom till och med en bok om Elvis av en svensk, Caj Bruse.

Elvis hade flera klassiska hittar det här året som bidrog till att göra honom till ”The King”. ©Fröléen

Elvis hade flera klassiska hittar det här året som bidrog till att göra honom till ”The King”.

Mitt i alltihop for Elvis till Tyskland som militär. Och vem träffade han i Europa om inte vår hemmarockkungsaspirant Little Gerhard. Just det här året var det många som kände sig kallade i rock-genren, men få blev utvalda.

Tillbaka till toppen av sidan


Svensk rockvåg

Det kom små EP-skivor med Roffe ”Schooldays” Berg & His Schoolboys, Boris, Burken och hans burkar, Finn and his Rock Ramblers, Tommy Halldén, Bengt Johansson (från Karlshamn), Chris Lennert, Lille John with the Rockin’ Jupiters, Q Brothers, Bosse Quiding, Rock Krister and his Kristals, Rock-Ragge & his Four Comets, Rockin’ Sam with the Swingin’ Swedes, Percy Steele och White Bear. Undrar någon över Rock-Olga så kom hennes skivor året efter.

Sveriges rockkung Little Gerhard körde med en amerikansk italiensk språkövning i ”Buona sera”…

Sveriges rockkung Little Gerhard körde med en amerikansk italiensk språkövning i ”Buona sera”… ©Karusell

… fast Nacka Skoglund sjöng förstås helsvenskt i ”Vi hänger me”… ©Stickan Andersson

... fast Nacka Skoglund sjöng förstås helsvenskt i ”Vi hänger me”... ©Stickan Andersson

Karl-Gerhard Lundkvist från Stockholm, Little Gerhard, blev väl vår rockkung, med hela fem EP-skivor det här året. Så fanns ju som vanligt Owe Törnqvist, 1958 aktuell med Dagny och Albin och Pia.

Owe Thörnqvist har sina rötter i Uppsala — och just här har han parkerat på Kafé 7:an där ”Dagny” häller upp kaffet…

Tillbaka till toppen av sidan


Musik på italienska

Men av alla de ovan uppräknade — bortsett just från Owe T — var det inte många som gjorde väsen av sig i framtiden, jo, Boris och Burken kanske. En orsak var nog att en annan musikvåg, den italienska, romantiska, gick runt världen. 

Volare, med skaparen Modugno, var den mest sålda skivan i USA 1958. Den kom förvisso till Sverige också, liksom Ciao, Ciao Bambina, Come Prima och andra. Det här var nog en dämpande kraft på rockvågen. Little Gerhards populäraste låt hette ju för övrigt Buona Sera. 

Helt italienskt klingar det i ”Volare” — men Umbeno Marcato bodde åtskilliga år i Sverige på 50- och 60-talet... ©Karusell

Helt italienskt klingar det i ”Volare” — men Umbeno Marcato bodde åtskilliga år i Sverige på 50- och 60-talet… ©Karusell

Tillbaka till toppen av sidan


Vi gick på bio

Little Gerhard var dessutom aktuell på film. Han var med i årets Åsa-Nissefilm ”Åsa-Nisse i Kronans Kläder”. Andra filmer med serieanknytning var ”91:an slår knockout” och ”Klarar Bananen Biffen”.

Biffen och Bananen
Klicka för att läsa om Biffen och Bananen.

Vi tittade på två färgstarka thrillers av Arne Mattsson; ”Damen i svart” och ”Mannekäng i rött”. ”Fridolf sticker upp”, den tredje filmen om Lille Fridolf och hans Selma, och till julen -58 dök han upp i sitt första seriealbum. 

Först radiounderhållning, sedan film och till sist serie — Lilla Fridolfs första album utkom julen 1958. Seriesidorna hämtades ur Bildjournalen. ©Åhlén&Åkerlund
Först radiounderhållning, sedan film och till sist serie — Lilla Fridolfs första album utkom julen 1958. Seriesidorna hämtades ur Bildjournalen. ©Åhlén&Åkerlund

Tillbaka till toppen av sidan


Rymdkapplöpning

Tonen mellan USA och Sovjet blev allt frostigare. Att USA fick upp sin första satellit ett helt år efter ryssarna gjorde inte saken bättre, men när Förenta Staternas Explorer och Sovjets Sputnik möttes i rymden skulle de ha kunnat säga: ”Så här på tu man hand kan vi väl prata tyska...” eftersom tyska raketingenjörer var inblandade på bägge sidor.

Tonen mellan USA och Sovjet blev allt frostigare. Att USA fick upp sin första satellit ett helt år efter ryssarna gjorde inte saken bättre, men när Förenta Staternas Explorer och Sovjets Sputnik möttes i rymden skulle de ha kunnat säga: ”Så här på tu man hand kan vi väl prata tyska…” eftersom tyska raketingenjörer var inblandade på bägge sidor. ©Åhlén&Åkerlund

Några som också stack upp var amerikanerna. De fick äntligen iväg sin första raket i rymden, Explorer. Ryssarna låg dock steget före och fick till och med ner två hundar de skickat upp.

Det geofysiska året gick vidare, med inte minst mätning av Jordens temperaturökningar, vilket då inte sågs som ett hot. Atomubåten Nautilus, förd av kapten William Anderson, gick under Nordpolen och gamle bergsbestigaren Hillary tog sig fram horisontellt istället för vertikalt och nådde Sydpolen. 

Världsutställningen i Bryssel 1958 huserade i en spektakulär byggnad — Atomium, uppbyggd som en atom med kärna och elektroner.

Världsutställningen i Bryssel 1958 huserade i en spektakulär byggnad — Atomium, uppbyggd som en atom med kärna och elektroner.

I Bryssel var det världsutställning, men det kunde vara riskfyllt att flyga dit från Sverige, för på Bromma hade vi en stor bensinbrand. Frihetskrig pågick i Algeriet och Charles de Gaulle tog makten i Frankrike på tio år. På Kuba tog en viss Fidel Castro över — och han finns där än idag. 

Tillbaka till toppen av sidan


Hamburgare

Introducerad på H55 — Hälsingborgsutställningen 1955 — blev hamburgaren allmän på korvkioskernas menyer först 1958. Cirka 10 år senare såddes fröet till hamburgerbarerna då MAX startade i Gällivare. McDonalds kom till Sverige 1973, liksom Carrols som snart blev Clock.

Introducerad på H55 — Hälsingborgsutställningen 1955 — blev hamburgaren allmän på korvkioskernas menyer först 1958. Cirka 10 år senare såddes fröet till hamburgerbarerna då MAX startade i Gällivare. McDonalds kom till Sverige 1973, liksom Carrols som snart blev Clock.

Hamburgaren kom till Sverige mer allmänt — den introducerades dock i Helsingborg 1955 i samband med utställningen H55 — och LP-skivan vann mark.

Vi försökte ge Nobelpriset i litteratur till ryssen Boris Pasternak, men han förmåddes säga nej av någon rysk ”landsfader” får man förmoda. I Sverige uppfanns pacemakern och den sade världen inte nej till. 

Tillbaka till toppen av sidan


Seriernas värld

Seriernas värld berikades med B.C. av Johnny Hart och Rick O’Shay av Stan Lynde, en framtida serie i Fantomen.

Några dagsstrippar från 10 juni, 24 juli och 6 augusti 1958. ©Chicago Tribune/News
Rick O’Shay av Stan Lynde skapades 1958 — både serie och upphovsman är välbekanta för många sentida Fantomenläsare. Original till några dagsstrippar från 10 juni, 24 juli och 6 augusti 1958. ©Chicago Tribune/News

Antalet olika serietidningar ökade i landet och de blev också lite tuffare över lag. Centerförlaget var som vanligt värst, Texas, Rin-Tin-Tin, Sputnik och Robin Hood kom därifrån. Dubbelklassiker, Dennis, Serievärlden och Fix och Foxi kom från andra förlag. 

Hos vårt förlag, Ungdomstidningarna, skedde det att Tuff och Tuss kom i kris och bytte namn till Cirkus året efter. För Fantomen kom den största förändringen sen färgen försvann; sommaren 1958 blev den veckotidning och mycket nytt material togs in. 

Olle Dahllöf

Olles hörna  

Tillbaka till toppen av sidan


Texten har tidigare varit publicerad i Fantomen den inbundna årgången 1958, del 1 av 4 (2009). ©Egmont

Texten har tidigare varit publicerad i Fantomen den inbundna årgången 1958, del 1 av 4 (2009). ©Egmont

Tillbaka till toppen av sidan


Ett urval källor:
Fotboll Sweden
Discogs
Readly