Garth var en tecknad serie som blev publicerad i serietidningen Karl-Alfred 1946. Serien var med från premiärnumret till nummer 38 samma år. Serien har senare också förekommit i ”engångaren” Garth 1974, och framförallt i serietidningen Agent X9, där det kunde förekomma en del naket. Men år 1946 föranledde publiceringen en del nakencensur i Karl-Alfred.
Beräknad läsningstid: 4 minuter

Garth var i original en brittisk serie i den dagliga nyhetstidningen Daily Mirror. Från början var serien skapad av Don Freeman (manus) med teckningar av Steve Dowling och John Allard.
Garth i Karl-Alfred, med titeln Garths sju inkarnationer (The Seven Ages of Garth), var ursprungligen dagsstrippar publicerade 1944-45. Serien i Karl-Alfred omfattade den inledande delen av episoden. Och en del av episoden innehöll en del naket.
Redan i Karl-Alfred nr 2 var det naket i Garth, när Lady Karen stiger ur badet. Men hon lyckas inte helt skyla sig varför ett av hennes nakna bröst visas i bild.

Garth återser Dawn
Annat var det ett antal veckor senare, när Garth i Karl-Alfred nr 33, 1946, återser sin älskade Dawn, efter många om och men.

Dawn var där lättklädd, men dock klädd.
Så var det inte i det brittiska originalet. I stripp D45 hade Dawn inga kläder på överkroppen, och inte heller i de följande dagsstripparna. Nakenheten varade till och med stripp D52.

I motsvarande version i Karl-Alfred hade Dawn hela tiden på sig en bikinibehå, där hon i original hade bar överkropp. (Ordet bikini för sådana plagg blev för övrigt introducerat i juli 1946.)

Nakenhet var uppenbarligen inte lika självklart i Sverige som det var accepterat, eller i vart fall möjligt, i Storbritannien. Men tydligen så oacceptabelt på svenska att det föranledde nakencensur i Karl-Alfred.

Läs mer här
Ett urval källor:
Newspaper Comic Strips Blog