Recension
Mumintrollen och havsorkestern, är en bilderbok efter en berättelse av Tove Jansson. Mumintrollens värld har återberättats och tolkats i bilderboksformat av författarna Alex Haridi och Cecilia Davidsson med nya illustrationer av Filippa Widlund.
Handling
Alla familjer behöver ibland komma bort – det tycker åtminstone Mumintrollets pappa. Han tar sin muminfamilj ombord på den ståtliga skutan Havsorkestern och de ger sig ut på en resa som de ska minnas för evig tid.
Resan börjar med att de lurar dronten Edward att bada i floden, så den svämmar över. Det får Havsorkestern att lossa från land, där Muminpappan byggt skutan.
Väl ute på floden räddar de Hemulens moster som råkat ramla i vattnet när hon tvättade mattor. De står dock inte ut med hemulen, som agerar med ett överdrivet ordningssinne. Då dyker det upp en massa klippdassar, som för bort hemulen över relingen.
På det vidsträckta havet ser de sedan ett svart moln som jagar ett litet vitt moln, men Muminpappan räddar det nödställda molnet. En dag blåser det upp till en ofantlig storm, och de hamnar i sjönöd eftersom en förrymd klippdass bitit sönder alla segel. Räddningen blir molnet som de just räddat, som spänner ut sig som ett segel.
På havet möter de sedan den förgrymmade drontens Edward som är på dåligt humör eftersom floden, som de lurade den att bada i, var full av vassa stenar. Än en gång räddas de av molnet, som agerar drontkudde för Edwards ömma bak.
Ute på havet möter de postbåten som kommer med en hälsning från hemulen, och de skickar då den förrymda klippdassen hem med postbåten. Men sedan tar så äventyren slut eftersom de plötsligt hittat tillbaka till Mumindalen.
Sammanfattning
Sammanfattningsvis är det en mycket komprimerad historia, med många infall och händelser. Kanske i mesta laget för de minsta barnen.
Fakta
- Typ: Barnbok (bilderbok)
- Copyright: Moomin Characters
- Ålder målgrupp: 3-6 år
- Utgiven: 2020-04-20
- Omfång: 40 sidor inkl. omslag
- Format: 202 x 266 x 8 mm
- Tryck: Fyrfärg, tryckt i Lettland 2020
- Bindning: Halvklotband, finns även som E-bok (pdf) och Ljudbok
- Vikt: 331 g
- Förlag: Bonnier Carlsen Bokförlag
- ISBN: 978-91-7803-664-6
Boken ingår i bokserien om Mumintrollen
Läs mer här
- Mumintrollen
- Tryckplåt med Mumintrollen
- Den första Muminserien
- Mumintrollen på hattifnattarnas ö
- Äventyr i Mumindalen
- Mumindalens alfabet
- Handbok till Mumindalen
- Mumintrollen och den första snön
- Tofslan och Vifslan kommer till Mumindalen
Ett urval källor:
Bonnier Carlsen