De nya svenska serierna var en bilaga som, med lite ojämna mellanrum, medföljde tidningen Knasen under 00-talet. De nya svenska serierna 2 följde med som bilaga till Knasen nr 25, 2003.

Det utkom fem utgåvor av bilagan, med serier av unga svenska serieskapare, bifogad med Knasen nr 9 och 25/2003, nr 19/2004, nr 4/2006 och nr 10/2007.
De nya svenska serierna | nr 1 (2003) | nr 2 (2003) | nr 3 (2004) | nr 4 (2006) | nr 5 (2007)
Innehåll i De nya svenska serierna nr 2 (2003):
Munkens män

- Munkens män av Anders Parsmo, 8 sidor med 31 strippar
Anders Parsmo (f. 1963) är serietecknare, reklamtecknare och illustratör. Har förutom ”Munkens män”, skapat bl.a. reklamserien ”Rockråttan” och skämttiteln ”Parsmos Penna”.
Mammas gata
Inledande sida med Mammas gata ur ’De nya svenska serierna 2’. ©Mattsson

- Mammas gata av Håkan Mattsson, 4 sidor
Familjen Struhl
Inledande sida med Familjen Struhl ur ’De nya svenska serierna 2’. ©Håkansson

- Familjen Struhl av Marina Håkansson (f. 1961)
Burlesk vardagsskildring med skärpa, humor och ett trovärdigt persongalleri som man gärna vill läsa mer om.
Lilla gubben

- Lilla gubben av Mathias Sköld, 4 sidor med 15 strippar
Kompis
Inledande sida med Kompis ur ’De nya svenska serierna 2’. ©Mani

- Kompis av Jamil Mani, 4 sidor
- Mani var publicerad redan i nr 1 (2003) med Walter
Lars & Janne
Inledande sida med Lars & Janne ur bilagan till Knasen nr 25, 2003. ©Svanbäck

- Lars & Janne av Petra Svanbäck, 4 sidor plus baksidan (se ovan)
Petra Svanbäck (f. 1972) är en serieskapare som studerat illustration och grafisk formgivning i Sydafrika.
Maja Kovskij
Inledande sida med Maja Kovskij ur ’De nya svenska serierna 2’. ©Gordon

- Maja Kovskij av Mattias Gordon, 5 sidor
Mattias Gordon (f. 1964) är illustratör, animatör, serietecknare och författare. Han har varit verksam sedan 80-talet och jobbat med ganska mycket olika saker. Gordon tecknade mest humorserier och var tecknare av bl.a. skämttiteln ”Herr & Fru” publicerad i Allers. Han har också drivit det egna förlaget Pikkadåll.
Nina

- Nina av Henriette Holm Udsen , 4 sidor med 25 strippar
Henriette Holm Udsen (1980) är en dansk serieskapare som gått Serietecknarskolan i Malmö. Nina är en tecknad serie om en katt, som varit publicerad, förutom i Knasen (De nya svenska serierna), i Sydsvenska Dagbladet (2000) och Kattliv Special nr 1/2020.
Fler serietidningar och andra seriepublikationer
Ett urval källor:
Intervju med Alf Thorsjö, 8 juli 2026
Seriesam
Seriewikin – De nya svenska serierna
Wikipedia
