Ibland får Knatte, Fnatte och Tjatte för sig att tvål inte är bra för dem. Och då ingår de en pakt, där de lovar att de aldrig mer kommer att bada. Carl Barks skapade serien – två gånger – om knattarna som avskyr tvål.

Det var förutsättningen för Donald Duck-episoden ”Tre smutsiga små ankor” (Three Dirty Little Ducks), publicerad i Walt Disney’s Comics and Stories #43 (v4#7, april 1944), från Dell. Serien (ovan) är för övrigt känd för att vara Barks första berättelse med fyra rader serierutor per sida, istället för tre.

Barks skapade senare en variation på samma tema, ”Det stora julbadet” (Three Un-Ducks), i Walt Disney’s Comics and Stories #184 (v16#4, januari 1946). Episoden var publicerad på svenska i Walt Disney’s serier nr 13, 1956. Three Un-Ducks från 1956 är med andra ord en omarbetning av Three Dirty Little Ducks från 1944.

Berättelsen från 1944 blev senare omarbetad till en förkortad textadaption publicerad i Donald Duck in Bringing Up the Boys (1948) från Whitman Publishing Company. Textversionen blev sedan publicerad på svenska i Kalle Anka i uppfostrartagen (1951), som ingick i bokserien Lilleputtserien, från förlaget Alga.
Handlingen
Pakten

Episoden Tre smutsiga små ankor (Donald Duck and the Three Dirty Little Ducks, 1944) börjar med att Tjatte, Knatte och Fnatte tillsammans med grannens Herbert ingår en pakt. Herbert blir dock snabbt uttagen ur handlingen.
År 1956 i Det stora julbadet (Three Un-Ducks) ingår knattarna en motsvarande pakt som tolv år innan.
Kalle ordnar badet

Kalle Anka tappar upp ett bad 1944, men knattarna som ridit hem på hunden Bolivar, håller sig undan. Då Kalle inte kan hitta dem försöker han lockar dem med godis.

Det råkar det vara julafton 1956 och Kalle Anka vill att knattarna ska vara rentvättade när farmor Anka kommer över på middag. Så han tappar upp ett bad för dem. Men knattarna gömmer sig för Kalle, som inte finner dem i sina vanliga gömställen.
Jakten börjar

År 1944 tar Kalle hjälp av hunden Bolivar för att spåra upp knattarna, men de har såpat trappen. Sedan gömmer de sig i grammofonen.

År 1956 försöker Kalle hitta dem med geigerräknare (“scintillator”) men knattarna torkar av sig smutsen med handdukar. Då tar Kalle hjälp av hunden Bernie, mycket lik Bolivar från episoden 1944. Men knattarna lägger ut ett falskt luktspår.
Kalle överlistad

År 1944 driver Kalle ut knattarna ur grammofonen med hög volym, men de lyckas smita. Och Kalle tror då de är i tvättmaskinen, som han baxar upp en våning och tömmer i badet. Men det är Bolivar som hamnar där istället.

Kalle tror 1956 att knattarna gömt sig i snöfortet i trädgården, men alla försök att storma det misslyckas.
Jakten fortsätter

När Bolivar reste sig ur badet 1944 hade badvattnet sugits upp i den tjocka pälsen. Kalle blev rädd att huset skulle bli blött om Bolivar skakade av sig vattnet, och knuffade in hunden i garderoben. Knattarna, som gömt sig på vinden ordnar en fälla för Kalle.

När Kalle 1956 ledsnat på att jaga knattarna förbereder han en liten överraskning för dem. Han skaffar en piñata, som de lockas av och inte kan motstå.
Upplösningen

Avslutande sida med ’Three Dirty Little Ducks’ ur Walt Disney’s Comics and Stories #43 (1944). ©Disney
1944 är det Kalle som blir blöt, men då ber han knattarna släppa ut Bolivar ur garderoben. Och när Bolivar skakade sig, skvätte badvatten och tvållödder över knattarna, som därmed fick sitt bad till sist!

Avslutande sida ur ’Three Un-Ducks’ (1956). ©Disney
1956 gör piñatan slut på knatteupproret, eftersom den var fylld med fiskleverolja, så de måste självmant bada. Knattarna är därför alla skinande rena när farmor kommer.
Publicering på svenska
Episoden från 1944

Tre smutsiga små ankor (Donald Duck and the Three Dirty Little Ducks, 1944) har blivit publicerad på svenska i:
- Kalle Anka & C:o nr 15, 1976
- Kalle Anka Guldbok nr 17 (2000)
- Carl Barks samlade verk nr 2 (2005)
- Kalle Anka & C:o nr 42, 2007
- Carl Barks Ankeborg nr 20 (2018)
Episoden från 1956

Det stora julbadet (Three Un-Ducks, 1956) har varit publicerad på svenska i:
- Walt Disney’s Serier nr 13, 1956
- Kalle Anka & C:o nr 50, 1973
- Kalle Anka Extra nr 52 (1985)
- Carl Barks samlade verk 14 (2006)
- Walt Disney’s serier – Den kompletta årgången 1956, del 2 (2009)
- Carl Barks Ankeborg nr 4 (2014)
- Carl Barks Bästa (2021)
Ett urval källor:
Duck Comics Revue
Walt Disney’s Comics and Stories #43 (Inducks)
Walt Disney’s Comics and Stories #184 (Inducks)
