Roy Lichtenstein var en amerikansk målare och skulptör, verksam inom popkonst. Särskild känd är han för tavlor som liknade uppförstorade tecknade serier (skapade primärt 1961-66, men också senare). Många av dem hade som tema krig eller romantik. I flera av hans verk kopierade Lichtenstein detaljer ur serier tecknade av John Romita.

Inspirationen till tavlor baserade på teckningar av John Romita, har Lichtenstein tagit ur romantiska serietidningar från DC Comics.
Knock Knock

- Titel: Knock Knock
- År: 1961
- Medium: Märkpenna, pensel och tusch på papper
- Format: 51×57 cm
- Från: Heart Throbs #78 (1962)
- Förlag: Arleigh Publishing Corp. (National Publications/DC Comics)


Crying Girl

Lichtenstein hade (inspirerad av skyltarna i New Yorks tunnelbana) 1964 börjat använda emalj, istället för oljefärg eller akryl, i flera av sina verk, som i Crying Girl.
- Titel: Crying Girl
- År: 1964
- Medium: Porslinsemalj på stål
- Format: 117×117 cm
- Från: Secret Hearts #88 (1963)
- Förlag: Arleigh Publishing Corp./National Periodical Publications (DC)


We Rose up Slowly

We Rose Up Slowly har sagts vara, liksom Hopeless, In the Car och Drowning Girl, en målning där en kvinna har en kärleksaffär med en kontrollerande man, som gör att kvinnan lider. Tavlan är utformad som en diptyk (två tavlor) där han utforskade andra aspekter av diptyken genom att använda en tavla för bara text och den andra för bilden, med en text som förstärkte bilden av förförelse.
- Titel: We Rose up Slowly
- År: 1964
- Medium: Olja och akryl på duk, två tavlor
- Format: 237×175 cm
- Från: Girls’ Romances #81 (1962)
- Förlag: National Periodical Publications (DC)


Ett urval källor:
Heart Throbs
Secret Hearts
Love and Romance Comics
Image Duplicator
Lambiek Comiclopedia