Tom Puss Tales innehåller sju berättelser av Marten Toonder, berättade i sagoform för yngre barn, om den lilla vita katten Tom Puss och hans förnumstige vän björnen Oliver B. Bumble från den tecknade serien. Den första berättelsen, Tom Puss and the Magic Chariot, handlar om första gången de träffades och hur de lärde känna varandra.


Berättelserna i Tom Puss Tales är:
- Tom Puss and the Magic Chariot
- The Absent-Minded Professor
- Mr. Bumble Goes A-Hunting
- The Flying Fish
- Tug of War
- The Bumble Balloon
- The Farewell Tea Party
Tom Puss and the Magic Chariot
En dag, när Tom Puss kände sig ensam, fick han en idé – han skulle köpa en äventyrsbok. I den lilla bokhandeln sa bokhandlaren att han hade precis det Tom Puss var ute efter, en bok om magi.


—Jag har precis den bok du behöver, sa den gamle bokhandlaren. ©Toonder
Tom Puss tittade i boken, och fastnade för femte kapitlet, The Magic Chariot (”den magiska vagnen”). Det handlade om magikern Merlin, vid kung Arturs hov för länge sen, och en bil som drevs med magi. Den färdades runt vid midnatt för att leta efter modiga riddare, som vågade åka med den.
Oliver B. Bumble
Medan Tom Puss läste om detta kom en annan kund in i bokhandeln, Oliver B. Bumble. Han säger att han bor i Bumblebrick Castle (Bumblestone Castle ”på svenska”), och är ute efter en bok med äventyr. Bokhandlaren berättade att en annan kund precis tittade i den, och när Bumble kollade vad den innehöll insåg han att det var vad han ville ha. Bumble tog boken och bad bokhandlaren skicka räkningen.
—Det där var inte vidare artigt, sa Tom Puss, jag hade den först. Det gav Bumble tillfälle, innan han gick sin väg, att framhålla att han verkligen är en gentleman.


Några dagar senare läste Tom Puss i tidningen att det försiggick mystiska saker i Oak Tree Woods (”Ekskogen”). Folk hade på natten sett ett förarlöst, tystgående fordon, liknande en stor fågel med hjul, köra i hög hastighet genom skogen.
Tom Puss satt i sin fåtölj och läste tidningen. ©Toonder


På kvällen tog sig Tom Puss till skogen, och en bonde berättade att han sett åt vilket håll fordonet försvann. Tom Puss gick därför dit och klättrade upp i ett träd, och väntade.
När Tom Puss kom fram till platsen där den underliga bilen försvunnit, tänkte han att han skulle få bättre utsikt om han klättrade upp i ett träd. ©Toonder


Den underliga bilen
När kyrkklockan slog tolv slag kunde Tom Puss höra ”saken” närma sig. Det såg ut som en stor träanka på hjul. Just när den skulle passera tog Tom Puss mod till sig och hoppade ner i fordonet.


I hög fart färdades de nu mot okänd destination, och efter ett tag uppenbarade sig ett slott i färdriktningen.


Bilen var ganska bekväm, och hade det inte varit ’The Magic Chariot’ hade Tom Puss kanske njutit av färden. ©Toonder
De stannade vid slottsporten, med dörren förblev stängd och inga ljus syntes i fönstren.
Uppe på en höjd uppenbarade sig ett gammalt slott. ©Toonder


Ut kryper Bumble
Plötsligt började fordonet svaja, den främre delen öppnade sig, och ut kryper herr Bumble, med dammig och skrynklig överrock. Bumble klagar över att det var så trångt därinne, och Tom Puss presenterar sig.
Bumble tänder en pipa och säger att han ska berätta hur allt hänger ihop, och bjuder in sin unge vän på en kopp te.
Medan Bumble berättade tände han sin pipa och gick fram till slottsporten. ©Toonder


Tom Puss vet att slottet stått tomt under många år men Bumble berättar att han flyttade in för bara vecka sedan, och att det var William the Concerer (”Vilhelm erövraren”) som lät bygga det.
Bumble berättar att kapitlet i boken om Merlin (som han kallar Berlin) och det magiska fordonet gav honom idén att försöka sig på något liknande själv. Han lät bygga ett fordon som går på elektricitet, och tänkte att den som vågar åka med är värdig att bli vän med honom.


—Ta en till bit av kakan, sa Bumble. ©Toonder
Tom Puss tycker förstås fortfarande att det var oartigt av Bumble på det sätt han köpte boken. Men då ger Bumble boken till honom, och de skakar tass på att vara vänner. Och Bumble säger att Tom Puss kan kalla honom herr Ollie.
—Här, sa Bumble, du kan ta boken. ©Toonder


Fakta
- Titel: Tom Puss Tales
- Förlag: Birn Brothers, London
- Publiceringsdatum: första upplagan 1948
- Bindning: Inbunden med tygrygg
- Omfång: 92 sidor
- Format: 21,5×29 cm
- Tryck: svartvit inlaga, med illustrationer i tvåfärg, kompletterad med 16 planscher i fyrfärg
Blogg
Fler serietidningar och andra seriepublikationer
Ett urval källor:
Litteratuur Museum